2. Saku Trail Run – ehtne ja ehe!

2. Saku Trail Run on tõsiasi! Foto Tarmo Tarlap

Maastikujooks ehk trail run, mis ei ole veel ülearu populaarne maailmas, kogub ka Eestis vaikselt ja visalt fänne juurde. Saku rabametsas on aastast 2004 korraldatud maastikuratturite kestvussõitu SAKU100, kuid tegelikult sobivad need rajad väga hästi ka jooksmiseks. Mägesid ei ole, kuid pehme ja vetruv pinnas, juurikad, kevadine sopp ning kurvilised ja käänulised kraavipealsed nõuavad omajagu oskusi ning vastupidavust, pakkudes samas mõnusat elevust ja enese proovilepanekut.

Koht päikese all
Möödunud pikk nädalavahetus pakkus jooksusõpradele mitmeid väljakutseid – Suurjooks ümber Viljandi järve, Vändra maraton ning pühapäeval toimusid jooksuvõistlused nii Sakus, Keilas kui ka Jõgeval.
Järjekorras 2. Saku Trail Runile tuli kohale pea 70 jooksusõpra, mis näitab, et klassikaline maastikujooks, selle sõna kõige paremas tähenduses, on võitnud paljude jooksusõprade südamed. Kohale tulid ka need, kel oli veel jalgades Viljandi järvejooks ja/või Vändra maraton. Osalejate hulgas oli nii ratta-, jooksu- kui ka orienteerumisklubide esindajaid. Peab tõdema, et ratturite tugevad jalad suudavad maastikul väga hästi vastu pidada. Keskpäevaks oli päike kõrgele tõusnud ning tõotas tulla ilus jooksuilm. Paljud kraavid olid veel kevadistest vihmadest märjad ja sopased, kuid see ei vähendanud jooksulusti.
Saku Trail Runi joostakse 8-kilomeetrisel ringil ning põhidistantsi ehk 16 km jooksjad peavad läbima rada kaks ning 8 km jooksjad ühe korra. Erinevalt linnajooksudest on metsas topeltringide läbimine vägagi nauditav, sest tänu tehnilisele rajale ja esimesel ringil saadud kogemusele ollakse vägagi motiveeritud teisel ringil oma sooritust igas mõttes parandama ja läbima trassi “puhaste paberitega”. Väsimus teeb muidugi oma töö, kuid tärkav kevadine loodus ja vahelduv maastik ei lase tujul langeda ning nagu võis ka seekord tõdeda, teisel ringil pannakse paremusjärjestus lõplikult paika.
Kokku finišeeris 69 jooksjat, neist 46 pikal ning 23 lühemal distantsil.

Enne tuli mets ja siis jooksja. Foto Priit Grünberg


Võitis mees metsast?
Siiski mitte … Nii meeste, kui ka naiste 16 km võitja on näidanud häid tulemusi nii maratoniradadel kui ka muudel võistlustel. Meeste võitja Ranno Erala maratoni rekord on nii hea kui 2:30 ning naiste võitjal Merlyn Lükkil 3:09, mis andis  2014. aasta Tallinna maratonil naiste  arvestuses viienda koha. Kohal olid mitmed jooksjad, kes olid eesotsas nii  Kõrvemaa kevadjooksul kui ka Viljandi järvejooksul.

 

Muljeid rajalt:
Marika Roopärg, kes jooksis Sakus vahetult peale Viljandi järvejooksu ning Vändra maratoni:
Teadsin sellest jooksust juba aasta varem, aga väga ei süvenenud ning polnud ka plaani pannud, et kunagi osalen. Aga esimese mõtte kaasa lüüa sain ilmselt Kärdilt, kes ka ise kaasa lööb ning siis otsustasin vahelduseks päris esimene kord ka raskemal rajal võistelda. Väike kogemus juurikate vahel kekseldes ja mudaseid lõike võttes ja ühest künkast üles ja teisest alla kitsukesel rajal on olemas Helsinki Trail Running treeningutel osaledes, nii et päris tundmatus kohas vettehüppamine polnud. Aga oli muidugi põnev, et kui raske siis see Saku mets on. Ikkagi esmakordne kogemus siinkandis. Hommikul ärgates oli ilm ilus päikseline ja lihastel polnud ka mingeid märke, et joosta ei saaks. Ajaline eesmärk oli, et ehk saab alla 2 tunni tehtud. Rada oli vaheldurikas, paaris kohas päris mudane, kus sai sussid märjaks, päris põlvini siiski mudasse ei vajunud. Kitsukesed rajad ühest künkast üles, teisest alla olid head harjutused päkkadele. No tegelikult nautisin seda jooksu, mingit kiirust väga ei arendanud, laugetel lõikudel läks ise samm kiiremaks. Teisel ringil läks enne TP, ca viis kilomeetirt enne lõppu, ikkagi veidi võistlemiseks, sibasin end kolm kohta ettepoole. Täiesti teistmoodi ja vahelduseks tehniliselt raske rada, aga kuskil ei komistanud. Korraldus super, seega tundub et olen järgmine aasta ka stardis.

Innukad väikesed kaasaelajad
Innukad väikesed kaasaelajad. Foto Tarmo Tarlap

Ranno Erala, meeste 16 km võitja: Oliver Mändla (meeste 16 km 2. koht) sai esimese ringi alguses väikese vahe sisse, kuid ringi teises pooles jõudsin talle järele. Kohe teise ringi alguses, pikal kraaviäärsel sirgel, sain omakorda ise eest ära ja suutsin edu hoida lõpuni. Enamus jooksuvõistlused kus osalen, joostakse asfaldil või kõvemal pinnasel. Kuid treenin ikkagi põhiliselt ju maastikul, Nõmme-Harku radadel. Tõsi, treeningringi valides püüan viilida ja raskemaid tõuse vältida. 🙂

Raido Raspel, meeste 16 km 9. koht: Sellise raja puhul on keeruline see, et sa ei saa joosta oma tavalise harjunud rütmiga. Sammu pikkused on erinevad ja pead tähelepanelik olema.

SAKU TRAIL RUN 2015 TULEMUSED:
Meeste 16 km:
1. Ranno Erala, 01:05:04.3
2. Oliver Mändla, 01:05:52.7
3. Rain Seepõld, 01:06:29.7
Naiste 16 km:
1. Merlyn Lükk, 01:15:32.4
2. Liliana Torn, 01:18:17.6
3. Edit Kannel, 01:24:48.9
Meeste 8 km:
1. Rauno Tiits, 00:33:57.4
2. Kert Kask, 00:38:59.3
3. Rasmus Kuningas, 00:39:31.3
Naiste 8 km:
1. Marianne Palusoo, 00:43:38.7
2. Madli Allikmäe, 00:43:39.3
3. Kärt Radik, 00:47:09.7

Kõik tulemused leiate siit

Saku Trail Runi toetasid
Saku Vald, Saku Õlletehas, Klick, Apollo ja ajakiri SPORT.
Saku Trail Run FB-s: www.facebook.com/PorterRacingSakuTrailRun

Täname kõiki jooksusõpru ning kohtumiseni uuel aastal 3. Saku Trail Runi stardis!

Kõige kiiremad- 16 km meeste esikolmik. Foto Priit Grünberg
Kõige kiiremad- 16 km meeste esikolmik. Foto Priit Grünberg

 

 

Spordiklubi Porter Racing

© 2002 – 2024

annan.teada@porterracing.ee

a/a EE182200221022202445

Spordiklubi Porter Racing

© 2002 – 2024

annan.teada@porterracing.ee

a/a EE182200221022202445